Magnet

Magnet

Gittigidiyor.Com, Cimri.Com, Ankara.Net gibi ünlü web sitelerinin sahibi olan Magnet şirketi ile röportaj yaptık, biz sorduk Ersan Bey yanıtladı.

Gittigidiyor.com, UzmanTV.com, cimri.com, şehirlere özel arkadaşlık web siteleri gibi ünlü web sitelerine imza atan Magnet şirketinin kurucularından olan Ersan ÖZER ile röportaj yaptık.

Magnet
Ersan ÖZER, Serkan BORANÇILI, Burak DİVANLIOĞLU ve Tolga KABATAŞ 2005`te bir araya gelerek Magnet şirketini kurmuşlardır.Şirket olarak pek çok önemli web sitelerinin mimarlarıdır.60 çalışanı olan bir şirkettir.Kurdukları web sitelerinin Türkiye`de önemli bir yeri ve etkisi vardır.Bu web sitelerinden bazıları şunlardır:

Gittigidiyor.Com
Cimri.Com
UzmanTV.Com
İstanbul.net

Röportaj


Ersan Özer / Levent Gültan


1-) 4 kurucu olarak nasıl bir araya gelip bu şirketi kurmaya karar verdiniz?
Magnet, Gittigidiyor.com'un kurucuları Burak Divanlıoğlu, Tolga Kabataş, Serkan Borançılı ve itiraf.com'un fikir babası Ersan Özer tarafından 2005 yılında kuruldu. İlk projemiz şehre özel arkadaşlık siteleri olan istanbul.net, ankara.net ve izmir.net oldu. Daha sonra da uzmanların görüntülü bilgi verdiği ve Türkiye'nin ilk on-demand televizyonu olan UzmanTV'yi kurduk.

2-) UzmanTV, timsah.com gibi yaratıcı website fikirleri kime ait genellikle?
Timsah.com aslında bir Youtube klonu. Dolayısıyla yaratıcı demek pek mümkün değil. Uzmantv ise aslında bir internet sitesi değil. Bir on-demand, yani "istediğini izle" televizyonu. Şu anda on-demand yayıncılığa internet izin verdiği için sadece internetten yayın yapılıyor. Gelecekte ise Uzmantv içeriği farklı platformlardan da izleyiciye ulaştırılacak.

3-) UzmanTV'yi kurarken hedeflediğiniz kitleyi yakaladınız mı?
Uzmantv Eylül ayında 2.4 milyon farklı izleyiciye ulaştı. Bu rakam Ekim`de 2.7 milyon olacak gibi görünüyor. Dolayısıyla hedeflerimiz doğrultusunda ilerlediğimizi söyleyebilirim.

4-) Şehirlere özel arkadaşlık websiteleriniz hakkında bilgi verirmisiniz? İlgi görüyor mu?
istanbul.net, ankara.net ve izmir.net`i 2005 yılında açtık. 2009`da bursa.net, adana.net ve mugla.net`i ekledik. Yakında da izmit.net`i açacağız. Bu sitelerin 5 milyona yakın üyesi var. Üstelik bunlar ücretli üyelik olan siteler. Buradan hareketle de ilgi gördüklerini söylemek mümkün.

5-) İlk başarıyı yakalayıp "Magnet" şirketini kurmaya adım attıran web sitesi hangisiydi?
Magnet teknoloji projeleri yapmak üzere kuruldu. Kurucu ortaklar Gittigidiyor.com ve itiraf.com'u hayata geçiren kişiler. Dolayısıyla, Magnet'i kurmaya adım attıran bir proje söz konusu değil. Ticari bir yapı olarak, yeni projeler yapmak üzere 2005 yılında kuruldu Magnet.

6-) Şirket olarak ofisinizdeki çalışma ortamından bahsedermisiniz?
Açıkçası burada çok farklılık söz konusu değil. Bizim ofisimiz de birçok şirket ofisine benziyor. Yazılımcılar, tasarımcılar, içerik üreten ekipler, operasyon ekibi bilgisayar başında çalışıyor. 60 kişiden oluşan şirket personelimiz var.

Bu keyifli röportajından dolayı sayın Ersan Bey'e teşekkür ederiz.

Önemli Not: Bu röportajın kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır!

Bu haber 4191 kez okundu
Yayımlanma Tarihi: 11.10.2009 13:33
Bu habere ait yorum bulunmamaktadır.
Ad Soyad
:
E-posta
:
Güvenlik Kodu
:
Yorum
:
Popüler Haberler
Tekno Video
Tekno Röportaj
Tekno Biyografi
Sergey Brin: Stanford'da doktora yaparken, arkadaşı Larry Page ile birlikte Google arama motorunu yaptı ve Google şirketini kurdu. Hâlen Teknoloji başkanı ve yönetim kurulu üyesi olan Sergey Brin, Forbes'a göre 18,7 milyar dolarlık servetiyle, dünyanın en zengin 100 insanından biridir (32. sırada).
Tekno Sözlük
Overclock: Herhangi bir bilgisayar bileşenin tanımlı olan saat frekansının aksine daha yüksek seviyeye çıkartmak suretiyle bu bileşeni daha hızlı çalışmaya zorlamaktır.
Teknocanavar.Com