inndir.com

inndir.com

Ünlü program tanıtım ve indirme sitesi olan inndir.com ile ilgili röportaj yaptık.

Özgün AKSOY ile Türkiye'nin önde gelen program indirme sitelerinden olan inndir.com ile ilgili röportaj yaptık.

inndir.com

inndir.com 2001 yılında kurulmuş, Türkiye'nin önde gelen program tanıtım ve indirme sitelerinden biridir.

Buyrun röportaja geçelim:

RÖPORTAJ1-) inndir.com'un kuruluş hikayesi nedir?
2001 yılında ülkemizdeki program sitelerinin eksikliğinden doğan bir ihtiyacı karşılamak adına inndir.com'u kurduk. O dönemde mevcut program sitelerinin arşivleri yeterince büyük ve güncel değildi. Ayrıca programların Türkçe tanıtımları çok az ve yetersizdi. Bu durum, ingilizcesi ve bilgisayar bilgisi yeterli olmayan birçok kullanıcının yeni ve güncel programlara erişimini sınırlıyordu. inndir.com'u bu ihtiyacı karşılamak üzere emsallerinden çok farklı bir yapıda oluşturduk. O dönemde mevcut olmayan bir çok yenilik getirdik. Kuruluşumuzun yaklaşık 3. yılında ülkemizin en çok ziyaret edilen program sitesi haline geldik. Sitemizin çok kısa zamanda büyümesinin temelini oluşturan "editörlük sistemini", ülkemizde uygulayan ilk program sitesiyiz. Bizden sonra çıkan tüm program siteleri de bu sistemi uygulamıştır. Binlerce editörümüzün katkısıyla kısa zamanda arşivimiz çok büyük boyutlara ulaşarak Türk internet kullanıcılarının en çok yararlandıkları sitelerden biri haline geldik. Türk yazılım üreticileri de yazılımlarını sitemiz üzerinden geniş kitlelere ulaştırarak tanıtımlarını yapabilmişlerdir.

2-) inndir.com'u benzerlerinden ya da rakiplerinden ayıran en önemli farklar nelerdir?
Öncelikle benzerleri arasındaki en eski, en köklü ve en deneyimli sitedir. Temel prensibimiz ziyaretçilerimize ihtiyaç duydukları programları, kolay erişebilecekleri, kurmadan önce program hakkında yeterli düzeyde bilgi sahibi olabilecekleri, güvenli ve bol alternatifli bir şekilde sunmaktır. Editör kadromuz titizlikle seçilmiştir. Sitemizdeki programların tanıtım yazılarına büyük önem veriyoruz. Birçok programımızın tanıtımı detaylı bir inceleme şeklindedir. Tanıtım yazılarımızda Türkçemizin kullanımına azami derecede özen gösteriyoruz. Bir diğer önemli prensibimiz ise emeğe saygıdır. İnternette çok sık görülen kopyala&yapıştır yaparak diğer sitelerden içerik almaya kuruluşumuzdan beri karşı çıktık. Editörlerimize koyduğumuz en katı kural budur. Orjinal içerik oluşturmaya önem verdik. Kopyalanan olduk ama kopyalayan olmadık. Güvenliğe azami önem veriyoruz. Eklenen programların birçoğunu virustotal sitesi üzerinden 40 civarı antivirüs yazılımını kullanarak taratıyoruz. Bu uygulamayı da sanıyorum ülkemizde ilk başlatan siteyiz. Ziyaretçi yorumlarına önem veriyoruz. İnsanlar bir programı inndirip kurmadan önce diğer kullanıcıların yorumlarını görmek istiyor. Bu şekilde programı kurmadan önce hakkında genel bir fikir edinebiliyor, karşılaştıkları sorunlara çözüm bulabiliyorlar.3-) inndir.com'un istatistikleri hakkında bilgi verir misiniz?
Şu an itibariyle günlük ziyaretçi sayımız 100 bin civarında. Aylık 10 milyonun üzerinde sayfa gösterimimiz var. 6 bin civarı üyemiz (*) ve 20 bin civarı facebook takipçimiz var.
* Üyelik sistemimiz yaklaşık 6 ay önce açılmıştır.

4-) inndir.com'un editörleri ve yönetim kadrosu hakkında bilgi verir misiniz?
Sitemizde üyeler hariç 5 bin civarı kayıtlı editör vardır. Eylül 2011'de faaliyete geçen yeni sitemizle birlikte tüm ziyaretçilerimizin sitemize üye olabilmesine, program ekleyebilmesine ve hem ekledikleri hem de beğendikleri programları takip edebilmelerine imkan verilmiştir. Editörler ve üyelerce eklenilen tüm programlar, 5 kişiden oluşan yönetim ekibimizce (üst editörler) kontrol edilmekte, gerekli düzeltmeleri yapılarak sitemizde yayınlanmaktadır. Her gün yaklaşık 40-50 adet program eklemesi veya güncellemesi yapılarak sitemiz sürekli güncel tutulmaktadır.

5-) Sitenizdeki yenilikler nelerdir, bahseder misiniz?
Sitemiz bir süre önce (Eylül 2011'de) radikal bir değişiklikle baştan ayağa, logosundan tasarımına, programlamasından veritabanı yapısına kadar tümüyle yenilendi. Yeni tasarımı ve altyapısı ile ziyaretçilerimiz -özellikle de üyelerimiz- aradıkları programlara çok daha hızlı ulaşabilmekte, yenilikleri daha iyi takip edebilmektedir. Ziyaretçilerimizin talepleri doğrultusunda sitemizde yenilikler ve düzenlemeler yapmaya devam ediyoruz.6-) Türkiye'de internet hakkında ne düşünüyorsunuz?
Kendi sektörümüzle ilgili bahsedecek olursak, dünya ortalamasının üstünde bir korsan yazılım kullanım oranına sahip olan ülkemizde son yıllarda bu oran az da olsa düşme eğilimine girmiştir. Ülkemizdeki refah seviyesinin ve milli gelirin artışına paralel olarak lisanslı yazılım kullanım oranı da gitgide artacağa benziyor. inndir.com olarak lisanslı yazılım kullanımını destekliyor ve bu konuda üzerimize düşen tanıtım ve bilinçlendirme faaliyetlerini yerine getiriyoruz. Ayrıca internetin en büyük sorunlarından biri olan zararlı içerik (virüs vb.) konusunda da bir sorun yaşamamaları için tüm internet kullanıcılarına güvenilir sitelerden program inndirmelerini öneriyoruz.

7-) Son olarak okurlarımıza neler söylemek istersiniz?
Sizin aracılığınızla tüm okurlarınızı güvenli program indirmenin 10 yıldır değişmez adresi olan inndir.com'a davet ediyor ve ilginiz için teşekkür ediyoruz.

Bu röportajdan dolayı Özgün AKSOY'a teşekkür ederiz.


Önemli Not: Bu röportajın kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır!

Bu haber 1310 kez okundu
Yayımlanma Tarihi: 13.03.2012 19:10
Etiketler: , inndir.com
Bu habere ait yorum bulunmamaktadır.
Ad Soyad
:
E-posta
:
Güvenlik Kodu
:
Yorum
:
Popüler Haberler
Tekno Video
Tekno Röportaj
Tekno Biyografi
Bill Gates: Microsoft şirketinin kurucularındandır ve şirketin başkanlığını ve baş yazılım mimarlığını yapmaktadır. Forbes dergisine göre 2009'de Gates dünyanın en zengin kişisiydi.
Tekno Sözlük
Overclock: Herhangi bir bilgisayar bileşenin tanımlı olan saat frekansının aksine daha yüksek seviyeye çıkartmak suretiyle bu bileşeni daha hızlı çalışmaya zorlamaktır.
Teknocanavar.Com