Xing.Com

Xing.Com

Uzun aradan sonra "İş dünyasının Facebook'u" olarak tabir edilen Xing.Com iş ağıyla yaptığımız röportajla karşınızdayız.Uzun aradan sonra "İş dünyasının Facebook'u" olarak tabir edilen Xing.Com ile röportaj yaptık.Biz sorduk, Marjinal Reklam&Tanıtım aracılığıyla Xing Türkiye ülke müdürü Hakan Gönenli yanıtladı.

Xing.Com'un hakkında fikir sahibi olmayanlar daha önceki "İş Dünyasının Facebook'u Xing" başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Buyrun röportaja geçelim:


Hakan Gönenli


Öncelikle XING.com hakkında bilgi verir misiniz?
8,75 milyonu aşkın üyesiyle XING, profesyonellere yönelik bir iş ağı. 200'den fazla ülkede ve Türkçe de dahil olmak üzere 16 dilde yayın yapıyor ve yenilikçi uygulamalarımızla "sosyal iş ağı" kavramını sürekli zenginleştirmeye çalışıyoruz. Bu sayede XING, kullanıcılarına iş bağlantılarını gösteren herhangi bir liste sitesinin çok ötesinde deneyimler sunuyor. Profesyoneller, hem kendilerine hem de şirketlerine doğrudan fayda sağlayan özgün arama işlevlerinden yararlanabiliyor, gelişmiş bağlantılar kurup bunların sürekliliğini sağlayabiliyor ve XING'in yönetim araçlarıyla gerek iş bağlantılarına gerek yeni iş olanaklarına kolayca ulaşabiliyorlar. İş dünyasının sürekli yenilenen ihtiyaçlarına aktif çözümler üretirken farklı yerelliklerin kendilerine özgü taleplerini daima göz önünde bulunduruyoruz. Bu doğrultuda hem yerel hem küresel odaklı projeler üretiyor ve işbirliklerine gidiyoruz. Ayrıca, "Ambassador Programı" çerçevesinde oluşturduğumuz marka elçileri ekibimizin ve bunun yanı sıra üyelerimizin bireysel olarak düzenlediği etkinlik ve organizasyonlar vasıtasıyla, platformumuzda yer alan online "networking" fırsatlarını gerçek ortama da taşıyor ve profesyonel iş deneyiminin daha bütünlüklü bir şekilde yaşanmasına olanak tanıyoruz.

Yönetim kadrosundan bahseder misiniz?
Hakan GÖNENLİ: XING Türkiye Ülke Müdürü
Pelin AYAN: XING Türkiye Pazarlama Müdürü
Natali YEŞİLBAHAR: XING Türkiye İş Geliştirme ve Satış Müdürü

XING.com kurulduğu zamanki hedefi yakalayabildi mi?
XING olarak, iş dünyası profesyonellerinin sosyal ağı kullanırken elde ettikleri katma değeri artırmaya yönelik yeni araç ve uygulamalar sunma hedefiyle yola çıktık. Amacımız, değişen teknoloji ve trendlerle birlikte, üyelerimizin XING sayesinde iş ağından daha fazla verim elde etmelerini sağlamaktı. XING Türkiye ofisi olarak ise daha fazla oranda yerel araç ve uygulamaların hizmete girmesini gerçekleştirme yönünde hareket ediyoruz. XING uluslararası bir platform. Üyelerimiz bunun avantajlarından yararlanabiliyorlar. Bunun yanı sıra, az önce de sözünü ettiğimiz gibi yerel pazarın beklentilerine uygun özellik ve uygulamalarla ve buna ek olarak,yaptığımız işbirliği çalışmaları ve kampanyalarla üyelerimizin ürünün yerel tatlarını alabilmelerini sağlıyoruz.

XING'e şu anda kayıtlı olan üye sayısı Türkiye'de 750.000'i ve dünyada 8,75 milyonu aşmış bulunuyor. Bu, XING'in hızla büyümeye devam ettiğinin göstergesidir. Dahası, abonelik ücreti ödeyen Premium üye sayımızda da dikkat çekici bir artış gerçekleşti ve Premium üye sayımız bir önceki yıla göre yüzde 25'in üzerinde artarak 685.000'e ulaştı. Bütün bunlar, kuruluşundan beri istikrarlı ve kaydadeğer bir ciro artışı ve katlanarak artan bir kârlılık yaşamakta olan XING'in dönemsel ve uzun vadeli planlarıyla tutarlılık içindedir. Burada bir noktayı vurgulamak gerekiyor: XING olarak hedeflerimizi tutturmakta ve hatta hedeflerimizin üzerine çıkmakta gösterdiğimiz başarı, doğrudan doğruya üyelerimize sağladığımız fırsatlarla ilişkilidir. Kriz döneminde de böyle oldu; her sektörden bağımsız uzman ve yöneticiler, kişisel ağlarını kullanarak nasıl bir katma değer elde edebileceklerinin farkına vardı. Kendini online olarak tanıtmayanların bağlantılarını kaybedeceği ve gelecekte de fark edilme şansını yitireceği çağdaş profesyoneller tarafından net bir şekilde kavrandı.

İş dünyasında XING.com'un yeri ve önemi nedir?
Küreselleşmenin gündelik bir gerçek haline geldiği, "uluslararası" sözcüğünün hemen her sektörde yaygın olarak kullanıldığı bir çağda yaşıyor, bu koşullar altında iş yapıyor ve rekabet ediyoruz. İşte bu koşullar altında XING gerçekten uluslararası bir iş ağı sunarak farklılaşıyor. Dolayısıyla, platformumuzu yıllardır 16 farklı dilde sunmamız da iş dünyasında edindiğimiz saygın konumun temelini oluşturuyor. Buna ek olarak, XING AG'nin Hamburg'ta bulunan genel merkezimiz ve özellikle İstanbul ve Barselona'daki yerel ofislerimizle küresel ile yerel arasında bir dinamik yaratabilmemizi, müşteri gereksinimlerine odaklanabilmemizi ve piyasaların kendilerine özgü eğilimlerine daha hızlı cevap verebilmemizi sağlıyor. Bu bağlamda XING, üyelerine hem kendi ihtiyaçlarına özgü hem de gerçek anlamıyla uluslararası bir deneyim sunabilmesi açısından önemlidir.

XING.com'un Türkiye'deki iş ortakları kimlerdir?
2009 yılında CeBIT Bilişim Eurasia'nın "Resmi Sosyal İş Ağı" olduk ve Webciety alanındaki standımızla fuarda yer aldık. İşbirliğimiz kapsamında bir ilke de imza attık ve Türkiye'nin ilk kurumsal etkinlik grubu olan CeBIT XING Resmi Grubu'nu oluşturduk.

Bugün üye sayısı 2500'ü aşan CeBIT grubu birçok iş bağlantısına ortam oluşturdu.

Yine 2009 yılında, Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği (BÜMED) ile işbirliğine girerek camianın tüm üyelerinin internet ortamında da birbirine kenetlenmesine katkıda bulunduk. Bu sayede ilk kez bir mezunlar derneği, kurumsal bir sosyal ağ yaratmış oldu. Bu işbirliği üyelerimizin iş yaşamına da doğrudan katkı sağladı. Bugün BÜMED üyelerimiz dünya çapında 8,75 milyonu aşkın üye ve şirketle akademik ya da iş odaklı hedefler çerçevesinde bağlantı kurabiliyor. Genç BÜMED üyeleri ise kariyer gelişimi açısından son derece ufuk açıcı fırsatlarla tanışıyor.

2010 yılına da yine güzel bir işbirliği ile başladık. Telekom sektöründe devlerin buluşması olarak nitelendirilen ve bizim de son iki yıldır 'Resmi Sosyal İş Ağı' adı altında katkı sunduğumuz 'EurasiaCom World Series' etkinliği sırasında XING Networking Oyunumuz ile telekom dünyasının profesyonellerini hem online'da hem de offline'da tanıştırdık.

Benzer biçimde, Türkiye'nin insan kaynakları profesyonellerine yönelik en büyük etkinliği olan İnsan Kaynakları Zirvesi'nin bu yılki "Resmi Sosyal İş Ağı" olarak "İşe Alım 2.0" kavramını, hazırladığımız özel kitapçıkla insan kaynakları profesyonelleriyle tanıştırıyor olacağız.

XING.com istatistiklerinden bahseder misiniz?

Sayılarla XING

Konu grupları: 34.000'in üzerinde (Aralık 2009)

Sayfa tıklama sayısı: 2009 yılında ayda yaklaşık 335 milyon kez (Kaynak: XING AG) Üyeler arasındaki bireysel bağlantılar: 172 milyon (Aralık 2009)

XING üyeleri
Üye sayısı: Dünya genelinde 8,75 milyondan fazla üye (Aralık 2009)

Premium üye sayısı: 687.000 Premium üye (2008: 550.000 - Bir yıl içinde % 25'in üzerinde artış)

Önemli Not: Bu röportajın kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır!

Bu haber 2192 kez okundu
Yayımlanma Tarihi: 13.04.2010 21:15
Etiketler: , Xing.Com
Bu habere ait yorum bulunmamaktadır.
Ad Soyad
:
E-posta
:
Güvenlik Kodu
:
Yorum
:
Popüler Haberler
Tekno Video
Tekno Röportaj
Tekno Biyografi
Mark Zuckerberg: Mark Elliot Zuckerberg, 14 Mayıs 1984'de New York eyaletine bağlı Dobbs Ferry'de doğdu. Kendisi bilgisayar programcısı ve İnternet alanında faaliyet gösteren bir işadamıdır. İnternet sosyal ağ sistemi olan Facebook'un kurucusu ve başkanıdır. 2004 yılında Harvard Üniversitesi'nde öğrencilik zamanında Mark Zuckerberg tarafından yürütülen başarılı bir internet projesi olan Facebook şu an 1,5 milyar kullanıcıya sahiptir.
Tekno Sözlük
Turbo Boost: Intel firmasının i5 v e i7 işlemci modellerinde sunduğu bu teknolojide ihtiyaç duyulduğunda işlemci hızı belirtilen seviyeye kadar arttırılarak performans arttırımı söz konusudur.
Teknocanavar.Com